Woda, woda zdrowia doda!

Woda jest głównym składnikiem wszystkich tkanek i płynów naszego ciała. Jest niezbędna do trawienia, przyswajania i wydalania składników odżywczych, przemiany materii, oddychania i regulacji temperatury. Woda jest wydalana głównie z moczem, ale część z niej zostaje w jelitach, aby rozluźnić masy kałowe i przyspieszyć przemianę materii.

Woda to najtańszy „eliksir zdrowia”, dlatego:

  • Pij jej codziennie minimum 2 litry (8-10 kubków).
  • Pij głównie niegazowaną wodę mineralną o małej zawartości sodu – wody mineralne wydobywa się z wnętrza ziemi z pokładów izolowanych geologicznie od zewnętrznych zanieczyszczeń. Mają one stabilny skład chemiczny i korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Są wody mineralne, które zawierają mniej niż 200 mg składników mineralnych na litr oraz takie, które zawierają ponad 2000 mg/l. Najzdrowsze są te, które zawierają powyżej 1000 mg/l składników mineralnych.  Woda mineralna nie jest jednak dobra dla wszystkich! Nie powinny jej pić małe dzieci.
  • W wodach mineralnych znajduje się sód, dlatego czytaj etykiety na butelkach i wybieraj te, które mają jak najmniejszą jego zawartość (poniżej 20 mg/litr). Pierwiastek ten zatrzymuje wodę w organizmie, sprzyja obrzękom i podwyższa ciśnienie tętnicze krwi. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób chorych na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i serce.woda
  • Popijaj wodę w ciągu dnia, małymi łykami.
  • Podczas upałów wybieraj wodę z większą zawartością minerałów (ponad 1000 mg/l). Woda taka będzie również lepszym wyborem dla osób intensywnie uprawiających sport, kobiet w ciąży i matek karmiących.
  • Uważaj na wody smakowe, ponieważ zawierają sztuczne aromaty, konserwanty, cukier lub  słodziki. Są wysokokaloryczne – a woda nie powinna dostarczać kalorii.
.
Pamiętaj!
  • Do dziennego spożycia płynów oprócz wody zaliczyć można także: soki warzywne lub 100% owocowe, herbatki ziołowe i herbatę zieloną.
  • Do codziennej normy płynów nie zalicza się natomiast: zwykłej herbaty, która ma działanie moczopędne, a także kawy i alkoholu.
Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?